Bilgi Bankası

DorukNet Üzerinden Satın Aldığım E- Tuğra SSL Kurulumunu Nasıl Yapabilirim ?

Adım 1: Müşteri panelinize giriş yapınız. (https://www.doruk.net.tr/login)

Adım 2: Hizmetler >> Hizmetlerim >> Hosting hizmetinizin hizasında bulunan Aktif butonuna tıklayınız. Gelecek ekranda One Click Login altında Plesk butonuna tıklayınız. Artık Plesk panelinden SSL/TLS Certificates butona tıklayarak sertifikalarının yönetimini sağlanacak alana geçiş yapabilirsiniz.

 

 

Adım 3: Gelen sayfa üzerinde Advanced Settings butona tıklayınız.

 

Adım 4: Security başlığı altında SSL/TLS Certificates alanına geldikten sonra Add SSL/TLS Certificates butona tıklayınız.

 

 

Adım 5: Aşağıda bulunan resim üzerinde ki sayfa karşınıza gelecektir. Bu sayfa üzerin de CSR oluşturuyor olacaksınız, kırmızı * (yıldız) ile belirli alanları zorunlu doldurulması gerekmektedir. CSR oluşturma aşamasında dikkat edilmesi gereken Türkçe karakter kullanılmamalıdır. Bilgileri doldurduktan sonra Request butonuna tıklayınız.

 

 

Adım 5: Request butonuna tıkladıktan sonra sertifika yönetim alanı gelecektir. Burada oluşturmuş sertifika adına tıklanmalıdır.

 

 

Adım 7: Açılan sayfada sertifika yönetim bölümünde aşağıda konumlanan CSR yazılı alanda ki tüm metni kopyalayınız. Metin içeriklerini kopyalayıp metin belgesi aracılığı ile ".txt" dosyasına kaydederek bu bilgileri yedek alabilirsiniz.

 

 

Adım 8: DorukNet müşteri panelinizde Hizmetler >> Hizmetlerim >> ilgili E-Tuğra SSL hizmetinizin hizasında bulunan Aktif butonuna tıklayınız. Gelen sayfa üzerinde Sertifika Talebini gönder butona tıklayarak işlemlere devam edebilirsiniz.

Adım 9: Sertifika talebini gönderme aşamasından sonra gelecek olan sayfada SSL Sertifikasını Ayarla butonuna tıklanmalıdır.

 

 

Adım 10: Aşama 1 üzerinde istenilen bilgiler resimde ki gibidir. Burada Web sunucusu, hosting hizmetinize ait yönetim paneli Plesk olmasından dolayı tipi Plesk seçilmelidir. Daha sonrasın da CSR alanına Adım 6 oluşturulan CSR kodunun tamamını ilgili alana eklenmesi gerekmektedir. CSR içeriğini bu alana yerleştirirken -----BEGIN CERTIFICATE REQUEST----- ve -----END CERTIFICATE REQUEST----- kısımlarını eksiksiz yapıştırdığımıza emin olmalıyız.

 

 

Adım 11: Aşama 1 sayfasında aşağı bölümde konumlandırılan Yönetici İletişim Bilgisi alanı yer almaktadır. Burada sertifika sahibinin bilgileri doldurulmalıdır. Bu aşamadan sonra Devam etmek için tıklayınız diyerek işlemlere devam ediniz.

 

 

Adım 12: Aşama 2 de SSL Sertifikanın onayı için belirtili mail adreslerinden birini seçmeniz gerekmektedir. Seçecek olduğunuz mail adresi mutlaka aktif bir mail hesabı olmalıdır.

 

 

Adım 13: Seçtiğiniz mail adresine onay gönderildiğini Aşama 3’De bilgi olarak yazılı alan görüntülenmektedir. Müşteri paneline geri dönebilirsiniz.

 

 

Adım 14: Hizmetler >> Hizmetlerim >> ilgili E-Tuğra SSL hizmetinizin hizasında bulunan Aktif butonuna tıklayınız. Resim de yer alan Resend Approve butona tıklayınız. Daha sonrasında gelecek olan sayfa üzerinde Adım 11 üzerinde seçtiğiniz mail adresini tekrardan belirterek sertifika onaylama mailini gönderim sağlaması için işlem uygulanmalıdır.

 

 

Adım 15: Belirttiğiniz mail adresine dogrulama@e-tugra.com.tr adresinden onay maili gelecektir. Gelen mail içerisinde Onaylıyorum yazılı linke tıklamanız gerekmektedir.

Adım 16: SSL sertifikanızın mail onay süreci tamamlandıktan kısa bir süre sonra müşteri panelinizde resimde işaretli alan yer alacaktır. Download Certificate diyerek SSL dosyalarınızı .zip olarak indirebilirsiniz.

 

 

Adım 17: İndirmiş olduğunuz .zip dosyası içerisinde resimde ki gibi dosyalar yer almaktadır. Bu dosyaları Plesk panele yükleme işlemi sağlanması gerekecektir.

 


 

Adım 18: Plesk paneliniz üzerinden Security başlığı altında SSL/TLS Certificates alanına geldikten sonra Adım 4 de oluşturulan CSR’ye ait sertifika isminin üzerine tıklayınız.

 

 

Adım 19: Bir önce ki adımda tıklamış olduğunuz alan sonrasında resimde görülen sayfa gelecektir. Bu sayfa üzerinde Certificate (*.crt)* alanına indirmiş olduğumuz .zip dosyasında ki .crt uzantılı dosyayı seçmeniz gerekmektedir. Ek olarak CA certificate (*-ca.crt) alanına xxxca.cer uzantılı dosyayı seçip yüklenmelidir. Daha sonrasında Upload Certificate diyerek seçtiğiniz dosyaları yükleyebilirsiniz.

 


 

Adım 20: Plesk paneli üzerinde Website & Domains >> Hosting Dns >> Hosting Settings alanına geçilmelidir.

 

 

Adım 21: Hosting Settings sayfasına geldiğiniz de resim üzerinde belirtilen alanda oluşturmuş olduğumuz sertifika adı seçilmelidir. Ardından değişikliği kaydetmek için sayfanın aşağısında bulunan Ok butonuna tıklayınız.

 

 

Kurulum adımları tamamlanmıştır. Sertifikanız artık kurulmuş durumda olacaktır. Çok kısa bir süre içerisinde de yansıması web sitenize tamamlanacaktır. Kurmuş olduğunuz SSL'in tarayıcınız üzerinde web site adresini girdikten sonra üst alanda site adresinin solunda kalan kilit ikonuna tıklayarak daha sonrasında Sertifkanızı görüntüleyebilirsiniz.

  • etugra
  • 5 Bu dökümanı faydalı bulan kullanıcılar:
Bu cevap yeterince yardımcı oldu mu?