Bilgi Bankası

Yeni Web Hosting Sunucularına Geçiş Rehberi

DorukNet – Yeni Web Hosting Sunucularına Geçiş Rehberi


Eski Versiyon Plesk sunuculardan, yeni güncel teknoloji ile tasarlanmış ultra web hosting sunucularına geçiş işlemleri aşağıdaki adımları takip ederek gerçekleştirebilirsiniz;

 

1.Eski Versiyon Plesk Arayüzüne Giriş Yapılması

2.Eski Versiyon Plesk Arayüzünden FTP Bilgilerinin Değiştirilmesi

3.Eski Versiyon Plesk Arayüzünden DB’nin Dışarı Aktarılması (Opsiyonel)

4.Eski Versiyon Plesk Sunucusundan Web Dosyalarının Dışarı Aktarılması

5.Yeni Versiyon Plesk Arayüzüne Giriş Yapılması

6.Yeni Versiyon Plesk Arayüzünden FTP Bilgilerinin Değiştirilmesi

7.Yeni Versiyon Plesk Arayüzünden DB’nin oluşturulması ve İçeri Aktarılması (Opsiyonel)

8.Yeni Versiyon Plesk Sunucusuna Web Dosyalarının İçeri Aktarılması

9.DNS Kayıtlarının Yeni Web Hosting Sunucusunun IP Adresi ile Güncellenmesi

 

Toplamda 9 ana başlık altında taşıma işlemleri gerçekleştirilebilmektedir. Bu başlıkların detaylı açıklaması ise aşağıda madde ve adımlarıyla birlikte yer almaktadır.


1) Eski Versiyon Plesk Arayüzüne Giriş Yapılması


Yetkili E-Posta adresinize gelen “Eski Versiyon Plesk Panel” bilgilerini kullanarak 1. Adımda kullanıcı adınızı giriniz, 2. Adımda şifre bilginizi giriniz ve 3. Adımda ise “Oturum Aç” butonuna tıklayınız.
Eski Versiyon Plesk Panel’e giriş sırasında “Bağlantı beklenmedik şekilde sonlandırıldı”, “Bağlantı güvenli değil” ve “Bağlantı sayfa sonu  getirilemedi” şeklinde uyarılar ile karşılaşmanız durumunda e-posta içerisinde yer alan alternatif bağlantı linkinden erişimi deneyebilirsiniz.

Kontrol paneli üzerinde karşılaşılabilecek uyumluluk sorunlarını en aza indirmek için Mozilla Firefox veya IE (Internet Explorer)  kullanmanızı tavsiye ederiz.


4. Adımda “Home” butonuna tıklayarak, Hosting yönetim ekranın ana sayfasına direkt olarak ulaşabilirsiniz.

 


Not: Tarafınıza E-Posta ile iletilecek Plesk bilgilerinde her panelin sürümlerine bağlı olarak ara yüzü tasarımları değişiklik gösterebilmektedir. Ancak görsel farklılıklar bulunmasına rağmen temel işlemler benzer adımlarla aynı şekilde ilerlemektedir.


2) Eski Versiyon Plesk Arayüzünden FTP Bilgilerinin Değiştirilmesi


“Home” sekmesine geçiş yaptıktan sonra hizmetinizin bulunduğu sunucunun arayüzüne göre değişiklik gösterebilen 1. Adımda “Web Hosting Settings” veya “Setup” seçeneğine tıklayınız. Türkçe dil seçeneği ile kullanılan panellerde ilgili alanlar “Web Barındırma Ayarları” veya “Kur” olarak görünür. Ulaşılacak alanlar aşağıdaki görsellerde versiyonlarına göre gösterilmiştir.


Aşağıdaki görselde yer alan 2. Adımda FTP kullanıcı adınız yer alır. Mevcut kullanıcı adında herhangi bir değişiklik yapmayınız. 3. Adımda bulunan alana güçlü ve karmaşık olacak şekilde yeni bir şifre belirleyiniz. 4. Adımda belirlemiş olduğunuz şifreyi tekrar ediniz.

 

Aynı sayfanın aşağısına doğru ilerleyiniz; 5. Adımda bulunan “OK” veya “Tamam” butonu aracılığıyla yapmış olduğunuz değişiklikleri kaydediniz. Böylelikle yapmış olduğunuz bu işlem web dosyalarınıza ulaşabilmek için kullanılan FTP (File Transfer Protocol) bilgilerinin sizin belirlediğiniz bilgiler ile güncellenmesini sağlamaktadır.


3) Eski Versiyon Plesk Arayüzünden DB’nin Dışarı Aktarılması (Opsiyonel)


Sol tarafta konumlanan “Home” sekmesinden ana sayfaya geçiş yaparak Plesk panelin yönetim arayüzüne ulaşınız. Bu sayfada bulunan

1. Adımda “Databases” butonuna tıklayınız.

Açılan sayfada listeli olarak daha önce oluşturmuş olduğunuz veri tabanları (Databases) yer almaktadır. Bu alandan sadece MySQL DB yedekleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

*MSSQL DB bulunuyor ise; DB adını not alarak Yeni Plesk Panel üzerinde aynı adla yeni bir DB oluşturunuz. Yeni panel üzerine tüm dosya aktarımlarını tamamlandıktan sonra https://destek.doruk.net.tr adresi üzerinden yetkili e-posta adresiyle MSSQL restore talebinizi iletiniz.

MSSQL kullanıcılarımız 4. Başlık üzerinden ilerlemeye devam edebilirler.


Bu alanda yedeklemek istediğiniz DB türü eğer MySQL ise 2. Adımdaki gibi DB adının üzerine tıklayınız.

 3. Adımda Tools sekmesi altında bulunan “Webadmin” butonuna tıklayınız. (Webadmin açılır pencere olarak tarayıcınızda açılmaktadır. Bu nedenle tarayıcı ayarlarından pop-up seçeneği izinli olmalıdır.)

 

4. Adımda sol taraftaki menü üzerinde konumlanan veri tabanı adınızın üzerine tıklayınız.

 5. Adımda üst menüde bulunan “Dışarı Aktar” sekmesine geçiş yapınız.

 


6. Adım üzerinde bulunan “Dosya olarak kaydet” ve “zip olarak” seçeneklerini işaretleyiniz. 7. Adımda aşağıda bulunan “Git” butonu yardımıyla veri tabanı içerisinde bulunan tabloların dışarı aktarılmasını sağlayınız.

 


4) Eski Versiyon Plesk Arayüzünden Web Dosyalarının Dışarı Aktarılması


Eski Versiyon Plesk Sunucusu üzerinde bulunan web dosyalarına erişim için 2. Madde üzerinde yönlendirilen FTP bilgilerini değiştirmiş olduğunuz yeni bilgiler ile giriş yapılacaktır. FTP kullanarak bağlantı kurmak için “FileZilla” veya “Dosya Yöneticisi” gibi çeşitli FTP destekleyen yazılımları kullanabilirsiniz. FileZilla programı içerisinde 1. Adımda “Site Yöneticisi” seçeneğine tıklayınız.2. Adımda aşağı tarafta konumlanan “Yeni Site” butonuna tıklayınız.

 

 

3. Adımda “FTP – Dosya aktarımı iletişim kuralı” seçiniz.


4. Adımda web sitenizin alan adını yazınız. Örn: doruk.net.tr, dorukcloud.com


5. Adımda şifreleme kullanmadan direkt olarak “Yalnız düz FTP kullanılsın” seçiniz.


6. Adımda oturum açma tipini “Normal” olarak seçiniz.


7. Adımda 2. Maddenin 2. Adımında yer alan kullanıcı adını giriniz.


8. Adımda 2. Maddenin 3. Adımında belirlemiş olduğunuz şifreyi giriniz.

 

 


10. Adımda bağlantı başarıyla kurulduktan sonra “httpdocs” klasörünüzü bilgisayarınıza yedekleyiniz.

 

 

5) Yeni Versiyon Plesk Arayüzüne Giriş Yapılması


Yeni Versiyon Plesk arayüzüne giriş yapabilmek için https://doruk.net.tr/login adresine giriş yapınız.


1. Adımda Yetkili E-Posta adresinizi giriniz,


2. Adımda şifrenizi giriniz ve


3. Adımda ise “Giriş” butonuna tıklayınız.


Şifrenizi bilmiyorsanız, “Şifremi Unuttum” butonuyla şifrenizi sıfırlayabilirsiniz.

 


Müşteri paneline giriş yaptıktan sonra sol tarafta konumlanan 4. Adımda Hizmetler > Hizmetlerim seçeneğine tıklayınız. 5. Adımda işlemlerinizi gerçekleştirdiğiniz hosting’e ait ürünün hizasında bulunan “YÖNET” butonuna tıklayınız.

 Ürün yönetimi sayfasının en aşağıda konumlanan 6. Adımdaki yeni web Hosting sunucusunun IP Adresini not alınız. 7. Adımda ise “Plesk” butonuna tıklayarak Yeni Versiyon Plesk arayüzüne ulaşabilirsiniz.

 

 

6) Yeni Versiyon Plesk Arayüzünden FTP Bilgilerinin Değiştirilmesi


Yeni Versiyon Plesk arayüzüne giriş yaptıktan sonra aşağıdaki gibi bir ekran karşılayacaktır. FTP bilgilerini güncelleyebilmek için 1. Adımda belirtilen “FTP Access” butonuna tıklayınız.

 FTP Accounts listeli şekilde olan bu sayfada; varsayılan olarak gelen 2. Adımdaki kullanıcı adının üzerine tıklayınız.

 FTP’ye ulaşmak için gerekli olan tüm bilgiler aşağıdaki sayfa üzerinden düzenlenebilir durumdadır. 3. Adımda bulunan kullanıcı adında herhangi bir değişiklik yapmayınız. 4. Adımda güçlü ve karmaşık bir şifre belirleyiniz, 5. Adımda belirlemiş olduğunuz şifreyi tekrar ediniz.  “Genarate” butonunu kullanarak rastgele bir şekilde güçlü şifre oluşturabilirsiniz. Son olarak 6. Adımda bulunan “OK” butonunu kullanarak değişiklikleri kaydediniz.

 7) Yeni Versiyon Plesk Arayüzünden DB’nin Oluşturulması ve İçeri Aktarılması (Opsiyonel)


Plesk arayüzünde sol tarafta konumlanan menü üzerinde “Databases” seçeneğine tıklayınız. 1. Adımda “Add Database” butonuna tıklayınız.

 2. Adımda Database adını giriniz. 3. Adımda Database’e erişebilecek alan adınızı seçiniz. “Create a database user” seçeneğinin seçili olduğunu teyit ettikten sonra 4. Adımda Database’e bağlanmak için bir kullanıcı adı belirleyiniz, 5. Adımda güçlü bir şifre ve karmaşık bir şifre belirleyiniz, 6. Adımda belirlemiş olduğunuz şifreyi tekrar yazınız. Son olarak yaptığınız değişiklikleri 7. Adımda bulunan “OK” butonu aracılığıyla kaydediniz.

 8. Adımda Database Server IP adresini görebilirsiniz. Web Yazılımınız ile DB bağlantısını sağlayabilmeniz için yazılımınızın config dosyasına DB bağlantı bilgilerini girmeniz gerektiğini hatırlatırız.


9. Adımda “Import Dump” butonuna tıklayarak daha önce yedeğini aldığınız MySQL DB import işlemini gerçekleştirebilirsiniz. İşlem adımlarını aşağıdaki görselden takip edebilirsiniz.

 Aşağıdaki gibi Pop-up şeklinde açılan pencerede 10. Adımda bulunan “Upload” seçeneğine tıklayarak daha önce yedeğini aldığınız MySQL DB dosyanızı seçiniz. 11. Adımdaki gibi “OK” butonuna tıklayarak dosyanın restore işleminin tamamlanmasını beklemeniz gerekmektedir.

 Eğer aşağıdaki gibi “The dump of veritabaniadi was imported” şeklinde başarılı mesajını görüntülüyor iseniz Database sorunsuz bir şekilde içeri aktarıldığını anlayabilirsiniz.

 


8) Yeni Versiyon Plesk Sunucusuna Web Dosyalarının İçeri Aktarılması


Yeni web Hosting sunucusu üzerine dosyaları aktarma işlemi için 6. Madde üzerinde yönlendirilen FTP Bilgilerinin değiştirilmesi ile giriş yapılacaktır. FTP için “FileZilla” veya “Dosya Yöneticisi” gibi çeşitli FTP destekleyen yazılımları kullanabilirsiniz. FileZilla programı içerisinde 1. Adımda “Site Yöneticisi” seçeneğine tıklayınız.

 


2. Adımda “Yeni Site” butonuna tıklayınız.

 

 

3. Adımda “FTP – Dosya aktarımı iletişim kuralı” seçiniz.


4. Adımda 5. Maddenin 6. Adımında yer alan yeni web Hosting sunucusunun IP adresini yazınız.


5. Adımda şifreleme kullanmadan direkt olarak “Yalnız düz FTP kullanılsın” seçiniz.


6. Adımda oturum açma tipini “Normal” olarak seçiniz.


7. Adımda 6. Maddenin 3. Adımında yer alan kullanıcı adını giriniz.


8. Adımda 6. Maddenin 4. Adımında belirlemiş olduğunuz şifreyi giriniz.

 10. Adımda bağlantı başarıyla kurulduktan sonra “httpdocs” klasörü içerisine 4. Maddenin 10. Adımında yedeklemiş olduğunuz “httpdocs” klasörü içerisinden dosyaları FTP alanında ki /httpdocs içerisine açık bir şekilde aktarınız.

 


9) DNS Kayıtlarının Yeni Web Hosting Sunucusunun IP Adresi ile Güncellenmesi


Bu aşamaya kadar olan tüm adımlar başarıyla gerçekleştirdikten sonra artık web sitesinin yeni web Hosting sunucusu üzerinden web trafiğinin yönlendirilmesi için DNS Bölgesi üzerinde bulunan A kaydının yeni web hosting sunucusunun IP adresi ile güncellenmesi gereklidir. Eğer alan adınızın NameServer adresleri dorukdns1.doruk.net.tr, dorukdns2.doruk.net.tr ve dorukdns3.doruk.net.tr şeklinde ise aşağıdaki adımları takip ederek işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

Not: Farklı bir sağlayıcıya ait NameServer (Ad Sunucuları) kullanıyorsanız aşağıdaki kayıt tipinde DNS Bölgenizi düzenlenmesi gereklidir. 1,

2 ve 3. Adımları geçebilirsiniz.

Name: @ veya alanadiniz.com.

Type: A

TTL: 14440

Value: 5. Maddenin 6. Adımında yer alan yeni web Hosting sunucusunun IP adresi

https://doruk.net.tr/login müşteri paneline tekrar giriş yapınız. Sol taraftaki menüde konumlanan 1. Adımda belirtilen Alan Adları > DNS Yönetimi seçeneğini seçiniz. Açılan sayfada 2. Adımda gösterildiği gibi ilgili alan adınızla ilişkili Hosting paketinizin hizasında bulunan “Edit Zone” butonuna tıklayınız.

 

 

Aşağıdaki görselde 3 numara ile gösterilen alana 5. Maddenin 6. Adımında not aldığınız yeni web Hosting sunucusunun IP adresini girmeniz gerekmektedir.

 Değişiklikler tamamlandıktan sonra 4. Adımda bulunan “Save Changes” butonunu kullanarak yapılan işlemler kaydediniz.

 

 

Aktarım adımlarında karşılaştığınız teknik sorunlar için https://destek.doruk.net.tr adresi üzerinden kayıt oluşturabilirsiniz.

 

  • yeni web hosting, yeni hosting sunucularına geçiş rehberi
  • 57 Bu dökümanı faydalı bulan kullanıcılar:
Bu cevap yeterince yardımcı oldu mu?