Bilgi Bankası

DorukNet Monitoring Hizmeti Nedir?

Günümüzde her işletme BT alt yapısına güvenmektedir. İş akışları, çalışanların ve müşterilerin iletişimlerinin devam etmesi gibi süreçler için oldukça fazla ve karmaşık olan alt yapı da sunucular, ağ cihazları vb. ekipmanlar kullanılır. Bu ekipmanları işletmeler en uygun maliyetlerle, sorunsuz bir şekilde kullanmayı hedeflerler. Ancak her elektronik cihazlarda yaşanabilecek olan arıza, yanlış yapılandırma gibi olumsuz durumlara karşı fark edilmeden uzunca süreler geçebilmektedir. Tam bu noktada DorukNet Monitoring Hizmeti devreye girmektedir.
DorukNet Monitoring Hizmeti, BT alt yapısı üzerinde kullandığınız tüm ekipmanları tek bir noktadan denetlemenize olanak sağlar. Router, Switch, Sunucu, Kaynak Kullanımları, Yazılım, İşletim Sistemleri, Sanallaştırma Ortamları, E-Posta Servisleri, Veri Tabanı, Web Servisleri gibi birçok farklı amaçlara hizmet eden alt yapı ekipmanlarını; DorukNet Monitoring PRTG altyapısıyla cihazlarınızı önceden tanımlanmış olan 200’den fazla sensor aracılığıyla izleyebilmektedir. Her ölçekteki yapılar için uygun olan bu hizmette LAN, WAN, WLAN ve VPN ağ yapılarını izleme yeteneğine sahiptir.

DorukNet Monitoring Hizmeti Nedir? 1


İzleme ve denetleme prosedürü ise BT sektöründe kabul gören SNMP, WMI, NetFlow (ayrıca IPFIX, sFlow ve jFlow) gibi protokolleri kullanarak gerçekleştirebilmektedir. BT alt yapınızdaki cihazlarınızın durumunu sürekli izleyerek, ağ kullanım parametrelerini ve sistem kullanabilirlik durumlarını belirli periyotlarla kayıt altına alır. Akabinde kayıt altına alınan bu veriler önümüzdeki süreçlerde analiz edebilmeniz için bir veri tabanı üzerinde saklanır.

  • doruknet monitoring hizmeti nedir, DorukNet Monitoring, prtg
  • 226 Bu dökümanı faydalı bulan kullanıcılar:
Bu cevap yeterince yardımcı oldu mu?