FTP bağlantısı yapabilmek için ücretsiz edinebileceğiniz bir çok alternatif program bulunmaktadır. FileZilla Programı ile FTP hesabına erişimin nasıl yapıldığı aşağıda gösterilmiştir.


FileZilla ile FTP erişimi yapılandırması için öncelikle kırmızı çerçeve ile gösterilen “Dosya” menüsü altında yer alan “Site Yöneticisi” açılır.

 

 

Site yöneticisi penceresinde kırmızı çerçeve ile gösterilen “Site Ekle” butonu ile web sitenizin FTP erişim yapılandırmasını başlatabilirsiniz.

 

 

Genel sekmesinde kırmızı çerçeve ile gösterilen alanlar doldurulmalıdır.

 - İletişim Kuralı: FTP – Dosya aktarımı iletişim kuralı şeklinde olmalıdır.

 

Sunucu: “ftp.alanadi.com” şeklinde yazılabilir. Örneğin alan adınız “ornek.net” ise ftp.ornek.net şeklinde yazılmalıdır. Ya da örneğin alan adınız “ornek.com.tr” ise ftp.ornek.com.tr şeklinde yazılmalıdır.

 

İlgili alanlar doldurulduktan sonra kırmızı çerçeve ile gösterilen “Bağlan” butonu ile FTP erişimi sağlayabilirsiniz. "Site Yöneticisi" altında kayıtlı olan bu erişim bilgileriniz ile tekrar FTP bağlantısı gerçekleştirebilirsiniz.

 

Kapı Numarası: FTP bağlantısı için kapı numarası 21 olmalıdır.

 

Şifreleme: Şifreleme yöntemi “Yalnız düz FTP kullanılsın” şeklinde olmalıdır.

 

Oturum açma: Oturum açma türü “Normal” olabilir.

 

Kullanıcı Adı: DorukNet kontrol paneliniz üzerinde yer alan FTP kullanıcı adınızı bu alana girmelisiniz.

 

Parola: FTP hesabınızın parolasını gireceğiniz alandır.

 

 

FTP hesabınıza ait Kullanıcı Adı ve Parola işlemleriniz için "FTP Nedir ? FTP Bilgilerime Nasıl Ulaşabilirim ?" makalesinden yararlanabilirsiniz.

 

FTP Bağlantısının kurulması sonrasında web dosyalarınızı "httpdocs" klasörüne yüklemelisiniz. Web sitenize ait dosyaların kopyasını almak için "httpdocs" klasörünü bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Bu cevap yeterince yardımcı oldu mu? 451 Bu dökümanı faydalı bulan kullanıcılar: (1655 Oy)