Bilgi Bankası

SPF Kaydı Nedir? SPF Kaydı Nasıl Eklenir?

SPF Kaydı Nedir?

SPF kaydı basitçe mail gönderimlerinizi yapabileceğiniz yetkili SMTP sunucularına ait IP adreslerini DNS bölgesinde belirterek alan adı üzerinden mail gönderiminlerini gerçekleştirdiğiniz IP adreslerini doğrulayan bir kayıttır. Alıcı sunucular kendilerine gelen mail isteklerinde isteğin geldiği IP adresi ile alan adının DNS bölgesindeki SPF kaydını karşılaştırarak gönderimin doğru SMTP sunucusu üzerinden yapılıp yapılmadığını kontrol etmektedir.

SPF kaydının olmaması durumda; alıcı sunucuda kullanılan güvenlik yapılandırmasına göre değişmekle birlikte; ileti hiç teslim alınmayacağı gibi Spam olarak işaretlenerek de teslim olabilir. Bu durum, tamamen alıcı mail sunucusunun güvenlik yapılandırılmasıyla ilgili olduğunun bilinmesi gerekir.

Paylaşımlı mail sunucularımızda kullanmakta olduğunuz e-posta hizmetleriniz için kullanılması gereken SPF kaydı bilgileri aşağıdaki gibidir.

v=spf1 include:spf.doruk.net.tr ~all

Eğer bu kayıt DNS bölgenizde bulunmuyor ve NS sunucularınız dorukdns1.doruk.net.tr, dorukdns2.doruk.net.tr, dorukdns3.doruk.net.tr ise; aşağıda gösterilen adımlarla kaydı DNS bölgenize ekleyebilirsiniz.

doruk.net.tr/login adresinden yetkili bilgileriniz ile panelinize giriş yaptıktan sonra;

 

 

 

Kaydın eklenmesi sonrasında global olarak tamamen çözümlenmesi zaman alabilir. Mail gönderimlerinizi test etmeden önce bir süre kaydın çözümlenmesini beklemenizi rica ederiz.

DorukNet üzerinden satın almış alan adlarında NS sunucu değişikliği işlemi çin aşağıdaki bağlantıdan ilgili adımları takip edebilirsiniz.

https://doruk.net.tr/knowledgebase/70/Alan-Adımın-NS-sunucularını-Nasıl-Guncelleyebilirim.html

Herhangi bir sorun yaşamanız durumunda veya destek ihtiyacınızda 0850 277 07 24 numarası üzerinden 7/24 bize ulaşabilirsiniz.

 

  • 199 Bu dökümanı faydalı bulan kullanıcılar:
Bu cevap yeterince yardımcı oldu mu?