Bilgi Bankası

Web Sitem Neden Yavaş Açılıyor ?

Web sayfalarının açılmasındaki yavaşlığın genel olarak 3 ana sebebi vardır;


1 – Web sayfasının kodlamasından ya da içeriksel karmaşasından kaynaklı sorunlar.
2 – Web sitesinin bağlı olduğu sunucudan ya da sunucu firmasından kaynaklı sorunlar.
3 – Ziyaretçiden kaynaklı sorunlar (internet hızı, bilgisayar hızı gibi etmenler)

 

Bu tür bir sorunun genellikle yazılımsal, kullanılan görseller kaynaklı olduğunu belirtmekte fayda var. Bununla beraber Database üzerindeki sorgu işlemleri, içerisinde yer alan fotoğraflar, yazılım dilleri bu duruma sebebiyet vermektedir. Paylaşımlı sunucularda kısa süreli yavaşlamalar sunucudaki tüm web sitelerini etkilemekte ve sürekli olarak takip edilen sunucular üzerinde olumsuzluk durumunda müdahale sağlanmaktadır. Online Page Speed uygulamaları üzerinden konuyla ilgili testler yaparak sebebini kontrol edebilir ve çıkan sonuca göre müdahale sağlayabilirsiniz. Page Speed uygulamalarına örnek olarak tools.pingdom.com veya gtmetrix.com kullanılabilir.

 

Web Sitelerinde yer alan resim sayısı arttıkça, sitenin toplam boyutu da artmakta, sitenin kaynak kodu oranı yazı oranına göre artmakta ve sitedeki sorgulama sayısı da artarak, sitenin hızını da doğrudan etkileyerek SEO açısından zarar vermektedir. Sitenizde kullanılan resim sayısı olabildiğince azaltılmalı ve kullanılması gereken resimlerin boyutları küçültülmelidir.

 

Sitelerde yer alan stil dosyaları, tema ve eklenti kaynaklı olabilmektedir. Ancak sorgu sayısının azaltılması ve stil dosyasının hızlı yüklenerek sitenin hızlanması için birden fazla stil dosyası tek bir dosyada birleştirilmelidir.

 

Javascript dosyaları, sitelerin yavaşlamasındaki en önemli faktörlerden biridir. Sitede barındırılan javascript dosyalarından kullanılmayanlar veya çok az kullanılanlar temizlenmelidir. Aynı zamanda js optimizer siteleri aracılığıyla, javascript dosyaları küçültülerek çalıştırılması kolaylaştırılmalıdır.

 

Sitede ne kadar dosya çalıştırılıyorsa, bunlardan her biri ayrı sorgu ile gerçekleştirilir. Sorgu sayısının yüksek olması sunucunun yavaş sonuç vermesine ve yüzlerce kullanıcı için aynı işlemi yapması sonucu kilitlenmesine bile sebep olabilmektedir. Bu sebeple bir sitedeki sorgu sayısı yaklaşık olarak 20 olacak şekilde optimize edilmelidir.

  • 70 Bu dökümanı faydalı bulan kullanıcılar:
Bu cevap yeterince yardımcı oldu mu?