Bilgi Bankası

Webmail Arayüzü ile Kontak Listesi ve GroupWare Datalarını Yedekleme İşlemi

Kontak listesi ve GroupWare (takvim, etkinlikler vs.) kayıtlarınızı bilgisayarınıza yedekleme işlemini aşağıdaki adımları takip ederek gerçekleştirebilirsiniz.

Öncelikle mevcut kayıtları bilgisayarınıza indirmek için; Google Chrome, Mozilla Firefox, Microsoft Edge, Apple Safari gibi bir web tarayıcı ile Webmail arayüzüne giriş yapmanız gerekmektedir. Bunun için adres çubuğuna https://webmail.alanadınızı yazarak webmail adresinize giriş yapınız. (Örn; alan adınız abc123.com ise tarayıcı adres satırına; https://webmail.abc123.com yazmalısınız)  Alternatif olarak; e-posta hizmetinizin hangi sunucuda olduğunu öğrenmek için aşağıdaki bağlantıdan alan adınızı sorgulayabilirsiniz. Sorgu sonucunda çıkan IP adresine tıklayarak FQDN bilgisini görebilirsiniz.

https://mxtoolbox.com

Eğer hizmetinizin bulunduğu sunucu aşağıdaki sunuculardan biri ise önceki verilerinizi yedeklemek için webmaile erişmek için karşısında bulunan linke tıklayabilirsiniz:

cmail6.webkontrol.doruk.net.tr >> https://cmail6e.webkontrol.doruk.net.tr/webmail/
cmail3.webkontrol.doruk.net.tr >> https://cmail3e.webkontrol.doruk.net.tr/webmail/

 

 

Açılan sayfada işlem yapmak istediğiniz E-posta adresinin tamamını yazmanız ve "Next" yazan butonuna tıklamanız gerekmektedir. Hemen ardından ise bir sonraki gelen ekranda E-posta adresinin şifresini doğru bir şekilde girerek "Sign in" butonuna tıklayınız.

 

 

Webmail arayüzüne giriş yaptıktan sonra sağ üst köşede yer alan profil simgesine ve hemen ardından "Seçenekler (Settings)" butonuna tıklamanız gerekmektedir.

 

 

Gelen ekranda "İçe Aktar / Dışa aktar" sekmesine geçiş yapılarak örnekteki gibi devam edebilirsiniz.

 

 

"Dışa Aktar" butonuna tıklandıktan sonra kontak listesine ait dosya bilgisayarınıza indiriniz. İndirdiğiniz .csv uzantılı bu dosyayı daha sonra içe aktarma işleminde kullanılacağını unutmayınız.

GroupWare aktarma işlemi kontak aktarma işlemi ile benzerdir. Aynı ekrandaki sol menüden "GroupWare" bölümüne geçiş yaparak aşağıdaki görseldeki gibi devam ediniz.

 

 

Dışa Aktar butonuna tıklamanız ile beraber .xml uzantılı GroupWare dosyamızı bilgisayarınıza kaydetmiş olacaksınız.

 

  • Herhangi bir sorun yaşamanız durumunda veya destek ihtiyacınızda 0850 277 07 24 numarası üzerinden veya https://destek.doruk.net.tr adresinden kayıt oluşturarak 7/24 bizlere ulaşabilirsiniz.
  • 63 Bu dökümanı faydalı bulan kullanıcılar:
Bu cevap yeterince yardımcı oldu mu?