Bilgi Bankası

MySQL Yedek Alma (phpMyAdmin & MySQL Backup)

phpMyAdmin Nedir?
phpMyAdmin, internet üzerinden MySQL veritabanlarınızı yönetebileceğiniz PHP ile yazılmış açık kaynak kodlu (open source) bir araçtır.phpMyAdmin ile veritabanı oluşturma ve silme, tablo ekleme/değiştirme/silme, alan ekleme/değiştirme/silme, SQL sorguları çalıştırma, kullanıcıları, yetkileri ve alan anahtarlarını yönetme gibi işlevleri yapabilen ücretsiz bir yazılımdır.

Bu yazıda phpMyAdmin kullanılarak MySQL veritabanının yedeklenmesi (MySQL Backup) anlatılmaktadır.  MySQL kullanıcı bilgilerinizle phpMyAdmin erişimi sağladığınızda aşağıdaki adımlarla tablo veya veritabanı yedeğini alabilirsiniz.

İlgili alandan Veritabanı adınızı ve tablolarınızı görüntüleyebilir, phpMyAdmin dilini veya temasını değiştirebilirsiniz.  

phpMyAdmin üzerinden " Export " menüsüne tıklayarak yedek alabilirsiniz.

phpMyAdmin üzerinden kişisel bilgisayarınıza .sql , zip, gip vb. (sıkıştırılmış formatta) yedek alınabildiği gibi doğrudan MySQL sunucusuna da yedek alınabilmektedir.

Output menüsü altındaki " Save on server in the directory /var/lib/phpMyAdmin/save/ " e tıklayarak doğrudan MySQL sunucusuna yedek alabilirsiniz.

Alınan yedek MySQL sunucunuzdaki " /var/lib/phpMyAdmin/save/ " dizininde oluştu mu kontrol edebilirsiniz.

Export Method altındaki seçeneklerden " Quick - display only the minimal options " özelliğine tıklayarak en az seçenek görerek yedek alabileceğiniz gibi , " Custom - display all possible options " özelliği ile özel ve olası tüm seçenekleri görerek yedek alma imkanı phpMyAdmin üzerinde bulunmaktadır.

Tarafımızdan yapılan örnekte MySQL veritabanı yedeği " Custom - display all possible options " seçenepi kullanılarak olası tüm seçenekleri göstererek yapılmaktadır.  İlgili ekrandan işaretlediğiniz herhangi bir tablo veya birkaç tablo yedeği alınabildiği gibi " Select All " seçeneğine tıklayarak tüm tabloların MySQL veritabanı yedeği alınabilmektedir.

Compression menüsünden alınan veritabanı yedeğinin sıkıştırılmış formatta yedek alınıp alınmadığını ( zip, gzip, bzip vb.) formatlarda yedek alabilirsiniz.

Format-specific options menüsünde PHP version, Server version gibi bilgileri yedeğe dahil edebilir veya hariç tutabilirsiniz. 

Database system or older MySQL server to maximize output compatibility with  menüsünden farklı veritabanlarına ANSI, DB2, Oracle, MSSQL vb. uyumlu olarak çıktı alabilirsiniz.

  • mysql, backup, veritabanı yedek, db, database, yedek
  • 1 Bu dökümanı faydalı bulan kullanıcılar:
Bu cevap yeterince yardımcı oldu mu?