Linux Sunucuya SSH Erişimi 

SSH nedir ?

SSH(Secure Shell/Güvenli Kabuk) ağ üzerinden başka bilgisayarlara erişim sağlamak, uzak bir bilgisayarda komutlar çalıştırmak ve bir bilgisayardan diğerine dosya transferi amaçlı geliştirilmiş bir protokoldür. Güvensiz kanallar(internet vs) üzerinden güvenli haberleşme olanağı sağlar. SSH erişimi varsayılan olarak TCP 22 portundan çalışmaktadır.Talebiniz halinde ilgili portu değiştirebilir veya bu porta belirteceğiniz özel IP adreslerinin erişmesini sağlayabilirsiniz. SSH hakkında detaylı bilgi için aşağıdaki adresi inceleyebilirsiniz.

http://tr.wikipedia.org/wiki/SSH

Azure Pack platformu üzerinde oluşturulan Linux sanal sunucularınıza SSH servisi varsayılan olarak kurulu ve erişim sağlanabilir durumdadır. Sunucunuza SSH erişimi için popüler SSH clientler olan Putty, SecureCRT , WinSCP vb. uygulamaları kullanabilirsiniz.

Putty ile SSH Erişimi
Putty, sunucunuza SSH, Telnet, Serial vb. yöntemlerle bağlanmak için kullanılabilen, kurulum gerektirmeyen ücretsiz bir yazılımdır. Aşağıdaki adresten Putty uygulamasını indirebilirsiniz.

http://www.chiark.greenend.org.uk/~sgtatham/putty/download.html

Linux sunucunuza kişisel bilgisayarınızdan External (Public) IP adresinizi ve kurulum sırasında tanımladığınız parolayı kullanarak SSH erişimi sağlayabilirsiniz.

Azure Pack platformunda oluşturduğunuz tüm sanal sunucular için aynı External IP adresini kullanmaktasınız.

Açılan sayfada " YES "e tıklayınız.

S

Sunucu erişiminiz için kullanıcı adı ve parola bilgisini ilgili ekrandan girebilirsiniz.

Public (External) ve Private (Internal) IP nedir?
Aşağıdaki aralıklarda kalan IP adresleri, Internet Assigned Numbers Authority (IANA) tarafından Yerel Ağlar (LAN: Local Area Network) için ayrılmıştır. Bu nedenle bu IP adresleri internet üzerinde kullanılamazlar.  Bunun dışında kalan IP networkleri External (Public IP) olarak adlandırılmaktadır.


10.0.0.0 – 10.255.255.255
172.16.0.0 – 172.31.255.255
192.168.0.0 – 192.168.255.255

Private IP adresleri LAN, Lokal veya internal olarak adlandırılmaktadır.  External IP adresleri WAN,Public, Real IP olarak adlandırılmaktadır.

IP adresleri ile ilgili detaylı bilgiye aşağıdaki adresten erişebilirsiniz.

http://en.wikipedia.org/wiki/IP_address

Bu cevap yeterince yardımcı oldu mu? 19 Bu dökümanı faydalı bulan kullanıcılar: (39 Oy)