Bilgi Bankası

IP adresi nedir ? Web sitemin IP adresi nasıl öğrenebilirim?

IP adresi, ağa katılmış bir cihazın sahip olduğu rakamsal adreslerin her birine verilen isimdir. 212.58.5.205 gibi dörderli bloklar halinde bulunan adresler hizmetinizin bulunduğu cihazı işaret eder.

 

DorukNet üzerinde çalışan websiteniz için ip adresinizi kontrol panelinize giriş yaptıktan sonra   Ürün / Hizmetler kısmı üzerinden IP adresine ulaşmak istediğiniz barındırma paketinizi seçiniz. 

 

 

Ürün Detayı Sayfasında yer alan  Hosting Bilgileri bölümünden web hizmetinizin bulunduğu sunucunuz IP adresini öğrenebilirsiniz.

 

 

Web sitenizin kullanımını bu IP adresinin bulunduğu sunucu üzerinden kullanabilmeniz için alan adınızın DNS kayıtları içerisinde görüntülemiş olduğunuz IP adresi A kaydı olarak girilmiş olmalıdır.

 

Ip adresinizin global olarak çözümlendiği  IP adresini internet üzerinden her hangi bir Dns Checker ile kontrol edebilirsiniz. Bunlardan bazıları;

 

https://mxtoolbox.com/

https://dnsbak.com/

https://dnschecker.org/ 

https://www.whatsmydns.net/ 

 

Web sitenizin bulunduğu sunucunun IP adresini A kayıt türünde sorgulama yaparak bulabilirsiniz.  MXtoolbox.com üzerinde bu işlemi yapmak için arama kısmına a:alanadınız.com yazarak Web sayfanızın dış dünyada çözümlendiği IP adresini görebilirsiniz. 

 

 

 

  • 77 Bu dökümanı faydalı bulan kullanıcılar:
Bu cevap yeterince yardımcı oldu mu?