Bilgi Bankası

POP VE IMAP Mail Kurulumları Arasındaki Fark Nedir ?

Pop ve Imap için kurulum aşamasındaki tek fark gelen sunucusu port numarasıdır. POP için 110 portu kullanılırken, IMAP için  143 portu kullanılmaktadır.

 

Peki POP Nedir?

 

POP, e-posta hizmetinizle iletişim kurarak ve tüm yeni iletilerinizi oradan indirerek çalışır. Bunlar PC veya Mac bilgisayarınıza indirildikten sonra e-posta hizmetinden silinir. Bu da, indirildikten sonra e-postaya yalnızca aynı bilgisayar kullanılarak erişilebileceği anlamına gelir. E-postanıza yeniden kurulum yaparak farklı bir cihazdan erişmeye çalışırsanız, daha önce indirilmiş olan iletiler size sağlanmaz.

Gönderilmiş posta, e-posta sunucusunda değil PC veya Mac bilgisayarınızda yerel olarak depolanır.

 

IMAP Nedir ?

 

IMAP, bulunduğunuz her yerden ve her cihazdan e-postanıza erişmenizi sağlar. IMAP kullanarak e-postanızı okuduğunuzda, aslında e-postayı bilgisayarınıza indirmiş veya depolamış olmazsınız; e-postayı e-posta hizmetinden okuyor olursunuz. Sonuç olarak e-postanızı dünyanın herhangi bir yerindeki farklı cihazlardan kontrol edin: telefonunuz, bilgisayarınız, arkadaşınızın bilgisayarı.

IMAP yalnızca üzerine tıkladığınız iletiyi indirir ve ekler otomatik olarak indirilmez. Bu şekilde, iletilerinizi POP yönteminden çok daha hızlı bir şekilde denetleyebilirsiniz.

 

 

  • 39 Bu dökümanı faydalı bulan kullanıcılar:
Bu cevap yeterince yardımcı oldu mu?