Bilgi Bankası

Hosting Nedir ? Hosting Tercihiniz İçin İpuçları

Hosting; kişi ve organizasyonlara ait web sitelerinin ve sayfalarının kesintisiz bir şekilde internet üzerinde yayınlanmasına olanak tanıyan, güçlü donanım ve yazılımsal web sunucularının birleşimi ile oluşturulmuş bir web sitesi yayınlama hizmetidir. Bu hizmetin bir diğer adı da barındırma hizmetidir. Hosting hizmeti sayesinde web siteleriniz dünyanın her yerinden 7 gün 24 saat erişilebilir hale gelir.

Hosting seçerken öncelikle web sitenizin yazılım dilinin belirlenmesi gerekmektedir. Asp.net gibi Windows tabanlı yazılım dilleri Linux hostingler üzerinde çalışmamaktadır. Bu sebeple eğer Windows tabanlı bir yazılım dili kullanılacaksa Windows Hosting almanızı öneririz.

Ne kadarlık bir web alanına ihtiyacınız olduğuna karar vermeniz gerekmektedir. Web alanı ; web sitenizin yazılım dosyaları, resimleri, belgelerin vb. dosyaların tamamının barındırılma alanıdır.

Web siteniz için kullanacağınız veritabanı sayısı ; genellikle bir web sitesi için bir veri tabanı yeterli olmaktadır fakat yazılımsal ihtiyaçlar doğrultusunda sayısı artabilmektedir.

Web Hosting Hizmetleri genellikle e-posta hizmetleri ile birlikte sunulmaktadır. Web Hosting Hizmetiniz ile beraber e - posta da kullanımında bulunacaksanız ihtiyacınız olacak e - posta sayısı da hosting seçerken dikkat etmeniz gereken bir konudur.

 

  • 46 Bu dökümanı faydalı bulan kullanıcılar:
Bu cevap yeterince yardımcı oldu mu?