Bilgi Bankası

DorukNet Monitoring Hizmetinde Device İşlemleri

o Device Nedir?


DorukNet Monitoring hizmeti içerisinde sensorlerin eklenilmesi ve elde edilen verilerinin okunabilmesi için device eklenmesi gerekmektedir. Device; izlenilmesi, takip edilmesi cihaz olarak tanımlanabilir. BT sistemlerinizin anlık olarak veri analinizi sağlayabilmesi amacıyla cihazın tanınması için eklenmesi gereken yapılandırmadır.


o Device Ekleme


ADIM 1: Üst menü üzerinde bulunan “Devices” sekmesine tıklanır.

ADIM 2: Açılan ekrandaki ağaç yapısında işlem yapmak istediğiniz group üzerine sağ tık yapıp, daha sonrasına açılan seçeneklerden “Add Devices” seçeneği seçilir. Bu adıma ilişkin görseli bir sonraki sayfada bulabilirsiniz.

ADIM 3: Popup şeklinde açılan pencerede yeni eklenecek olan Device’ın temel bilgileri yer almaktadır. Bu aşamada “Device Name”, “IPv4 Address/DNS Name” alanı zorunlu olarak doldurulması gereklidir. Device bazlı bağlantı protokolü kullanmak isterseniz aşağıdaki bölümden SNMP, WMI ve DMS gibi yapılandırma işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Daha sonrasında “OK” butonuna basılarak, device ekleme işlemleri tamamlanır.


o Device Silme


ADIM 1: Üst menü üzerinde bulunan “Devices” sekmesine tıklanır.

ADIM 2: Açılan ekrandaki ağaç yapısında işlem yapmak istediğiniz group içerisinde bulunan device üzerine sağ tık yapıp, daha sonrasına açılan seçeneklerden “Delete” seçeneği seçilir. Bu adıma ilişkin görseli bir sonraki sayfada bulabilirsiniz.

ADIM 3: Popup şeklinde açılan pencerede device geri getirilemeyecek şekilde silineceği ve analiz, grafik, sensor ve raporlama verilerinin de silineceğini bildirir. Daha sonrasında işleme devam etmek için “Delete Object” butonuna basılır ve device silme işlemi tamamlanır.


o Device Durdurma


ADIM 1: Üst menü üzerinde bulunan “Devices” sekmesine tıklanır.

ADIM 2: Açılan ekrandaki ağaç yapısında işlem yapmak istediğiniz device üzerine sağ tık yapıp, daha sonrasına açılan seçeneklerden “Pause” seçeneği altında yer alan süreli veya süresiz device altındaki tüm sensorleri durdurma işlemine ait seçenek seçilir.

ADIM 3: Popup şeklinde açılan pencerede durdurma işlemi ile alakalı varsa mesajınız yazılır, daha sonrasında “OK” butonuna basılarak, device altındaki tüm sensorleri durdurma işlemleri tamamlanır.


o Device Listeleme


ADIM 1: Üst menü üzerinde bulunan “Devices” sekmesine tıklanır.

ADIM 2: Açılan ekrandaki ağaç yapısının içerisinde konumlanan, sıralı bir şekilde daha önceden eklenen deviceları aşağıdaki örnek görseldeki gibi görüntüleyebilirsiniz.  • DorukNet Monitoring, DorukNet Monitoring Device İşlemleri
  • 216 Bu dökümanı faydalı bulan kullanıcılar:
Bu cevap yeterince yardımcı oldu mu?