Bilgi Bankası

Mail Pro Hizmetimde "Dosya Depolama" Özelliği Nedir?

Dosya depolama özelliği ile dosyalarınızı posta kotanızın el verdiği boyut kadar sunucuda bulundurabilir, Yüklediğiniz dosyalara bağlantılar göndererek paylaşabilirsiniz. Bağlantı adresi paylaşılan kişiler bağlantı adresine tıklayarak depoladığınız dosyaları yerel masaüstü veya mobil cihazlarına indirebilir. Dosyalar herkese açık veya özel bağlantı olarak yapılandırılabilir, bağlantılar önceden paylaşılan bir parola ile güvence altına alınabilir, sonsuza kadar tutluabilir veya son kullanma tarihi belirlenerek belli bir zaman dilimi için paylaşılabilir. Bu özelliği kullanmak için webmail arayüzüne giriş yaptıktan sonra aşağıdaki görsel adımlarını takip edebilirsiniz. Görsel 2 numaralı alandan dosya yükleyebilir, 3 numaralı alandan yüklediğiniz dosyalar arasından arama yapabilirsiniz.

 

Dosya Depolama Düzeni
Dosya depolama alanını görüntülediğinizde, yüklediğiniz her dosya ayrı bir kartta listelenir. Herhangi bir dosya yüklemesi yapılmamışsa; yada yükleme başarılı olmamışsa depolama alanı yukardaki görseldeki gibi olur. Yüklemeler başarılı olmuşsa bu sayfada aşağıda ayrıntılı olarak açıklanan bilgileri listeler:

Dosya Türü Simgesi - Yüklenen dosyanın türünü temsil eden bir simge. (Örneğin, bir .ZIP dosyası için fermuarlı sayfa.) Görüntü dosyaları için, SmarterMail, tüm görüntü dosyası türleri desteklenmese de, genel bir simge kullanmak yerine dosyanın küçük resmini oluşturmaya çalışır.
Dosya adı - Gerçek dosya adı artı uzantısı.
Boyut - Dosyanın boyutu.
Durum - Dosyanın herkese açık mı yoksa özel mi olduğu. Herkese açık bir dosyaysa, ayarlanmışsa bağlantının sona erme tarihi ve saati görüntülenir.


Genel olarak, tüm dosyalarınızı görüntülerken aşağıdaki seçenekler kullanılabilir durumda olur:

Yükle - Bu düğmeyi tıklamak, Dosya Deposuna bir dosya yüklemenizi sağlar.
Seç düğmesi - Bir seferde 1'den fazla dosya seçmenizi sağlar. Birden fazla dosya seçmek için Seç'e ve ardından bir veya daha fazla karta tıklayın. Seçim modundan çıkmak için Seç düğmesine tekrar tıklayın. Bir dosyanın seçimini kaldırmak için üzerine tekrar tıklamanız yeterlidir. Alternatif olarak, aşağı oku tıkladığınızda aşağıdaki seçenekler sunulur:
Tümünü Seç - Görüntülemekte olduğunuz listedeki tüm dosyaları seçer.
Tümünün Seçimini Kaldır - Seçilen tüm dosyaların seçimini kaldırır.
Sil - Seçili dosyaları siler. NOT: Klavyenizdeki Sil tuşunu da kullanabilirsiniz.
Taşı - Dosyaları başka bir klasöre veya konuma taşıyın.
İndir - Dosyaları yerel makinenize indirin.


Sıralama menüsü - Sıralama menüsüne tıklamak aşağıdaki seçenekleri getirir:

Dosya adı - Dosyanın adı. (Örn. Satış_Analiz.xlsx)
Boyut - Dosyanın boyutu. (Örn. 40KB)
Yükleme Tarihi - Dosyanın Dosya Deposuna yüklendiği tarih.
Genel - Dosyanın herhangi biri tarafından indirilip indirilemeyeceği (yani Genel) veya indirilemeyeceği. Herkese açık dosyalar önce listelenir.
Artan - En etkin/son/önemli öğeleri ilk sıraya yerleştirerek sıralayın.
Azalan - En az etkin/son/önemli öğeleri ilk sıraya yerleştirerek sıralayın.


Dosya Yükleme
Yükle düğmesine tıkladıktan sonra dosya sisteminiz açılır ve yüklemek istediğiniz dosyanın bulunduğu yere gidebilirsiniz. Windows bir cihazla bağlantı örneği aşağıdaki ekran görüntüsünde mevcuttur. Dosyayı seçin ve "Aç"a tıklayın, dosya yüklenmeye başlar. Dosyayı yüklemek için gereken süre, dosyanın boyutu ve sahip olduğunuz internet bağlantı türü gibi birçok şeye bağlıdır. Varsayılan olarak, yüklenen dosyalar "Gizli" olarak ayarlanmıştır, bu nedenle paylaşılamazlar. Dosya paylaşma hakkında daha fazla bilgi için bkz . Karşıya Yüklenen Dosyaları Paylaşma.

Klasörleri Yükleme
Tüm klasörleri dosya deposuna yüklemenin iki yolu vardır:

Sürükle ve Bırak - Masaüstünüzde Dosya Gezgini'ni açın ve klasörü Dosya Depolama'nın Dosyalar alanına sürükleyin. Ad, klasör içeriğiyle birlikte Dosyalarım'a otomatik olarak eklenecektir. Dosyaları görüntülemek için klasör adına tıklamanız yeterlidir.
Hamburger Menüsünden - Klasör listesinin sol alt köşesinde Hamburger Menüsü bulunur. Üzerine tıklamak, biri Klasörü Karşıya Yükle olan bir dizi seçenek sunar . Bunu seçmek, Dosya Gezgini'ni açar. Yüklemek istediğiniz klasöre gidin, seçin ve Dosya Gezgini'nde Yükle düğmesini tıklayın.
Dosyaları Silme, İndirme ve Taşıma
Bir dosya yüklendikten sonra, onu kaldırmak veya yerel makinenize yeniden indirmek isteyebilirsiniz. Dosya kartının sağ üst köşesindeki Eylemler (...) düğmesine tıklamak size şunları sunar:

İndir - Dosyayı yerel olarak kaydetmenizi sağlar.
Sil - Dosyayı tek tek silmenizi sağlar.
Taşı - Dosyayı yeni bir klasöre taşımanızı sağlar.
Klasörlerle ilgili olarak, bağlam menüsünü açmak için bir klasör adına sağ tıklayın.

Dosya Depolama Klasörleri
Dosya yüklemelerini depolamak için klasörler eklemek, bu dosyaları düzenli tutmaya yarar. Klasör oluşturmak kolaydır: Klasör listesinin sol alt köşesindeki Hamburger menüsüne tıklayın ve Yeni Klasör'ü seçin. Tıpkı e-postalarınız için bir klasör oluştururken olduğu gibi, klasörü istediğiniz gibi adlandırabilir ve ardından klasörü doğrudan kök dizinine veya daha önce oluşturduğunuz bir klasörün içine yerleştirebilirsiniz. Bu menüden klasörleri Taşımak, Yeniden Adlandırmak veya Silmek de mümkündür.

Ekip Çalışma Alanları ve Ekler Klasörleri
SmarterMail'de dosya depolamanın ek bir avantajı, bir Ekip Çalışma Alanına yüklenen dosyaların veya öğelere (örneğin, görevler veya takvim randevuları) eklenen dosyaların da depolanmasıdır. Bu alanlara dosyalar yüklendiğinde veya eklendiğinde, bir Ekip Çalışma Alanı Dosyaları ve/veya Ekli Dosyalar görünecektir. Bu başlıkların altında, Ekip Çalışma Alanı başlıklarıyla eşleşen adlara sahip klasörler ve/veya belirli bir alanla eşleşen klasörler (örn. Görevler, Randevular, vb.) görünür. Bu klasörler içinde, yüklenen ve/veya eklenen dosyalar, depolama ve daha sonra kullanım için görüntülenir.

 

  • 297 Bu dökümanı faydalı bulan kullanıcılar:
Bu cevap yeterince yardımcı oldu mu?